Jak být pozitivní !

by - středa, července 05, 2017

Každého z nás občas přepadnou negativní emoce jako je stres, úzkost či smutek, a v těchto chvílích bychom se nejraději zavrtali na celý den do postele, a litovali se a nadávali, že se nám zase nic nedaří.
Často nás ale dokáží rozhodit pouhé maličkosti, jako je nezvonící budík, rozlitý čaj, tramvaj, která nám právě ujela, nebo třeba protivný kolega v práci.
Já sama, ačkoliv se považuji za pozitivního a energického člověka, jsem velmi citlivá, a všechno hodně prožívám. Neberu to jako mou špatnou vlastnost, ale jako vlastnost, na které musím zapracovat, a v poslední době se mi docela daří udržet své emoce na uzdě, a nepropadat stresu a smutku.
V dnešním článku, bych se s vámi proto chtěla podělit o pár tipů, které mi pomáhají myslet pozitivně, a nepodléhat stresu a negativní náladě.


1) VĚCI SI PLÁNUJ A ORGANIZUJ
Já jsem typ člověka, který bez diáře, zvýrazňovačů a lepítek nedá ani ránu. Týká se to především věcí do školy, musím mít vše zorganizované, roztříděné, podtržené a teprve potom se můžu soustředit na učení dané látky. Neumím se učit z počítače ani z naškrábaného sešitu. A ve zkouškovém období si vždycky vytvářím takový plán, kde si zapisuji co se musím naučit, kolik času na to budu potřebovat a jaké materiály si musím ještě sehnat. Taková organizace je pro mě důležitá v tom, že před sebou vidím seznam věcí, které musím udělat a opravdu se snažím své povinnosti neodkládat, ale dělat je ihned. Díky tomu se mi málo kdy stane, že jsem ve stresu z toho, že něco nestíhám.
Naučila jsem se si věci plánovat a organizovat i v osobním životě. Mám naplánované výlety na místa, kam se chci podívat, mám naplánované kolik dní v týdnů cvičím a mám taky spoustu plánů do budoucna. Tohle všechno mě činí šťastnou a odhodlanou, protože vím co chci a mám stanovené cíle.
Velmi důležité ale je, abyste se nezabývali přesnými daty a hodinami. Je jasné, že nemůžete věci stále odkládat, ale velmi detailní a striktní plánování vás přivede zase a jenom do stresu z toho, že něco nestíháte.

2) PŘESTAŇTE SE NUDIT
Další pravidlo, které trochu souvisí s tím předešlým, je - nenudit se. Ačkoliv si věci ráda plánuji, nesedím každý večer nad kalendářem a nezapisuji si přesný denní režim a kolikrát se mi prostě stane, že daný den nemám nic naplánovaného,je zrovna škaredé počasí, nebo se mi prostě jenom nechce nic dělat. Každý známe tyhle dny, kdy bychom nejraději jen leželi v posteli a sledovali seriály. Sama mám občas takové dny, ale večer je mi pak vždycky líto, že jsem za ten den vlastně nic neudělala. Proto je fajn, pokud máte celý den volno, jděte se projít na čerstvý vzduch, uvařte si nějaký složitější oběd, protože na něj máte čas, nebo dělejte aktivity, které vás baví, ale obvykle na ně nemáte dost času. Můžete si kreslit, psát, vyrazit si s kamarádkou ven, jít jen tak někam na výlet... Existuje tisíc možností jak trávit volný den, a určitě vás takový výlet naplní pozitivní energií víc, než celodenní válení v posteli.

3) MYSLETE POZITIVNĚ, USMÍVEJTE SE
To, že smích léčí, je prostě psané pravidlo. Když se na vás na ulici, nebo v práci někdo usměje a je na vás milý, hned máte lepší den. Proto se snažte usmívat co nejčastěji, myslete na hezké věci a netrapte se věcmi, které se staly, nebo se stanou, ale žijte vždy v přítomnosti. Samozřejmě ne vždy je lehké nemyslet na smutné věci, které se vám právě dějí, ale snažte se jim nepoddávat. Vzbuďte se každé ráno s pocitem, že tento den bude krásný a věřte, že když budete myslet pozitivně, tak se vám ty pozitivní věci začnou dít. Zkuste si zadat do vyhledávače "zákon přitažlivosti" a podívejte se na nějaké video, přečtěte si o tom nějakou knihu a sami zkuste popřemýšlet nad tím, jak se odvíjí váš den, když se probudíte s pozitivními myšlenkami, a jaký je, když se vzbudíte s těmi negativními. Snažte se mít rádi lidi kolem sebe a nemračit se na své nepřátelé, ale prostě se jen usmát. Život je totiž příliš krátký na to, aby nám v žaludku ležel nějaký člověk, který si naši pozornost ani nezaslouží :)

CO DĚLAT, KDYŽ VÁS STRES PŘECI JEN DOŽENE?
V první řadě nepanikařte, nebrečte, nekřičte a nezoufejte! Jestli vás něco, nebo někdo naštve, nejdřív se běžte projít, uklidnit a neřešte věci v závalu emocí. Já sama se snažím vždycky tu situaci na chvíli odložit, popřemýšlet nad ní, a říct si, jestli vůbec stojí za to, abych se kvůli ní stresovala.
Když jsem přijela tady do Španělska tak mě hrozně stresovaly děti, protože tady mají prostě jinou výchovu, byla jsem často smutná a stýskalo se mi po domově. Ale našla jsem si tady aktivity které mě baví, a řekla jsem si, že tady jsem hlavně kvůli sobě, abych se naučila jazyk, poznala nové lidi a nové místa a věřte, že i děti jsou den ode dne lepší a hodnější a po těch dvou týdnech už to tady začínám brát jako skvělé prázdniny.
Mě na stres, nebo úzkost nejvíce pomáhá jít ven, někdy chci být mezi lidmi, ale někdy chci jít sama do přírody, nebo si například ráda čtu, protože se myšlenkami dostanu do jiného světa a nemyslím na to, co se mi zrovna děje. Taky mi pomáhá když stále něco dělám, takže třeba uklízím, vařím, píšu blog, nebo prostě nedělám nic, na nic nemyslím, relaxuji, jdu si zaplavat, dělám si nehty, poslouchám písničky a snažím se vytěsnit to, co mě stresuje.

Vím, že se v životě nejde jen usmívat a myslet pozitivně, protože život si pro nás občas připraví dost těžké a složité situace, a každému kdo si teď takovou situací prochází přeji hodně síly, a věřte, že za každým špatným dnem se skrývá i ten krásný, a brzy zase přijdou dny kdy budete opět šťastní.

Doufám, že jste si dnešní článek užili, určitě mi napište do komentáře jak se se stresem a negativními myšlenkami perete vy!

Mějte se krásně, Alexandra
You May Also Like

5 komentářů

 1. Nádherný článek! Určitě s tebou souhlasím s tím nenudit se, vždycky si pak vyčítám, že jsem nic neudělala :) Jinak přeju co nejmíň stresu a když už přijde, tak ať co nejdřív odejde :D Kdybys chtěla trochu relaxu, nabízím ke čtení svůj blog :D tripsandweekendactivities.com/

  Miška

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za milý komentář, na blog určitě ráda mrknu :)

   Vymazat
 2. Nádherný článek! Určitě s tebou ve všem souhlasím. Znám spoustu lidí, které jsem skoro nikdy neviděla v pozitivní náladě, asi jim to dám přečíst! :D

  OdpovědětVymazat

Děkuji vám za každý komentář :)