Interview #2 Celý rok jako au pair v Nizozemí

by - neděle, července 23, 2017


Krásný den, dnes jsem si pro vás připravila další interview, a tentokrát jsem vyzpovídala mojí velmi dobrou kamarádku, která je už rok aupair v Nizozemí. Za tu dobu tam získala spoustu nových zkušeností a doufám, že vás tento článek třeba motivuje k tomu, abyste i vy vyrazili někam do světa!

1)  Jak dlouho už děláš au pair, proč ses rozhodla stát se au pair a proč právě v Nizozemí? 
Ahoj, Au-Pair  v Holandsku dělám už skoro 10 měsíců. Proč? Sama vycestovat do světa mě vždy lákalo, to osamostatnění se, prozkoumání jiných koutů světa a nebo také sebepoznání. Tahle cesta se zdála být pro můj začátek skvělá. Sama nevím proč zrovna  Nizozemí,  ale žádný konkrétní důvod jsem k tomu neměla.  Možná to bylo spíše tím, že jsem našla agenturu, která nabízí tuhle pracovní možnost právě v Holandsku. Jela jsem přes BabsAu-Pair Agency u které nemusíte platit žádné poplatky jak za registraci, tak za pojištění a tak dále. A to byl taky jeden z důvodů proč právě tahle Agentura.  Mimochodem také sídlí v Nizozemí, takže se můžete s ředitelkou, nebo ostatními pracujícími v agentuře spojit tváří v tvář snadno a rychle.

2)  Co tě vedlo k tomu, že ses rozhodla hledat rodinu přes agenturu a ne na vlastní pěst?
Bylo to poprvé, co jsem se rozhodla vycestovat sama, na rok, bez přátel a rodiny.  Nechci říct, že jsem posera :D, to bych si protiřečila, ale pro svůj klid na duši jsem zvolila tuhle cestu. Než jsem odjížděla, hledala jsem na internetu různé rady, recenze a slečny co by mi pomohly v mém rozhodnutí. Nakonec to dopadlo padesát na padesát  :D. Takže jsem dala na sebe a jsem spokojená.

3)  Kdybys měla jet znovu, zvolila bys opět agenturu?
Kdybych měla znovu odjet do ciziny, nikdy bych nezvolila práci Au-Pair. Takže má odpověď je bez agentury.

"Sama vycestovat do světa mě vždy lákalo, to osamostatnění se, prozkoumání jiných koutů světa a nebo také sebepoznání."

4)   Jak jsi na tom byla s jazykovými znalostmi před odjezdem, a jak jsi na tom teď?
Haha, pěkná otázka.  Mé jazykové schopnosti byly dostačující na domluvu, myslím si :D. Ale jelikož jsem angličtinu měla jen jeden rok a to v jazykovém kurzu, tak jsem byla trošku nervozní.  Nakonec to dopadlo víc než skvěle a má angličtina se stále rozvíjí.

5)   Za tu dobu co tam jsi, změnil se nějak tvůj pohled na tvou budoucnost – víš třeba co bys do budoucna chtěla / nechtěla. Změnilo tě to v něčem?
Určitě se změnilo hodně věcí a to ne jen můj pohled na budoucnost. Ano, musím říct, že je pár věcí, ve kterých jsem si již stoprocentně jistá, ale ty bych si nechala pro sebe, haha.

6)   Kdybys měla vypsat několik výhod a nevýhod tvého ročního pobytu jako au pair, co by to bylo?
Výhoda- skvělé zázemí, pocit že jste součást rodiny a možnost navštěvovat fitko zdarma byla neskutečná výhoda :D
Nevýhoda- ztráta soukromí, předem nestanovená pravidla. 
Prostě každá mince má dvě strany, s tím se musí počítat.

7)   Jela bys znovu do ciziny jako au pair? Proč ano /ne ?
Ne, rok mi stačil. Je to krásná práce na zdokonalení jazyka, osamostatnění se, jak už jsem psala.  Tuhle práci bych doporučila třeba lidem, co neví kde začít, nebo co dál.

8)   Jaké to vlastně je žít rok bez rodiny, přátel a takového toho "rodinného zázemí"?
Ze začátku je to velmi složité, zvláště třeba pak pro slečny, co jsou dost poutané na svoje rodiče, rodinu a tak. Prostě první měsíc je takový kritický a byl také pro mě.  Když jsem odjížděla a vlastně také po dobu cesty jsem si nic nepřipouštěla. Bylo to jako cesta na výlet se školou - bez školy, haha. První noc byla hektická, žádné pocity. Pak to ale přišlo, a vše najednou. Má rada? ZAMĚSTNEJTE SE! :D Určete si cíl, plán a svou cestu, kterou chcete tento rok jít a ponořte se do ní! Samozřejmě, že i přesto přijdou dny, kdy Vám bude opravdu smutno, ale to už tak bývá, někdy je lepší, jak se říká, pořádně se vybrečet J!


"Tuhle práci bych doporučila třeba lidem, co neví kde začít, nebo co dál. "

9)   Co vše bylo nutné zařídit před odjezdem?
Ach, odjezd vypadal tak krásně a klidně. To bych ale nebyla já, aby se něco nestalo.
Dva dny před odjezdem, jsem zjistila, že můj duplikát rodného listu nebyl dostačující. Byla to pouhá kopie od městské pošty, což pro můj odjezd nestačilo. Musela jsem jet do města, kde jsem se narodila a tam poprosit o vydání nového duplikátu, takže sranda.
Moc si přesně nepamatuji, co vše jsem musela mít,  ale pamatuji si, že ten duplikát musel být přeložen do Holandštiny nebo angličtiny od profesionálního překladatele.  A kvůli pojištění, které Vám rodina v zahraničí platí ( záleží na rodině, agentuře atd.) jsem si zařizovala připojištění v ČR od data, kdy jsem odjížděla a s platností na měsíc, kdyby náhodou se mi cokoliv stalo- ať už během cesty, nebo v samotném Holandsku. Pak už se o vše stará rodina.

10)  Jaká je tvoje náplň v rodině – zkus napsat jak vypadá tvůj typický den?
Můj den začíná probuzením malé, a to je v 7 hodin ráno. Poté se oblékne, připraví, nasnídáme se a vyrážíme do školy. Zapomněla jsem napsat nachystání svačinky a takové věci :D, ale s takovými detaily si tady nebudu tak hrát.
Pak mám vlastně 6-ti hodinové volno. Ve dvě hodiny pak odcházím pro malou do školy a následují aktivity jako je třeba klavír, knihovna, plavání a tak dále. Potom následně vaření pro rodinku, stolování, večeře s rodinou a den zakončím sprchováním malé a čtením pohádky. Přála bych si aby to vypadalo tak snadně, jak jsem to napsala haha.

11)  Kolik ti rodina dává peněz, co vše ti platí a co si musíš hradit sama?  
Od rodiny dostávám zaplaceno měsíčně a to před přidáním bylo 340 euro + 10 euro simkarta.
Jinak mi platí asi vše, jediné co si musím platit sama je kartička na vlak, jelikož tu využívám o víkendech. Cestu tam i zpět do Holandska mi platí rodina.

"Každopádně, pokud ses rozhodla jít do toho, super! Tohle je jen začátek všeho dobrého, nebudeš litovat!"

12)  Jaké jsou podle tebe nejdůležitější otázky, na které by se au pair měla rodiny před odjezdem zeptat? 
Určitě si stanovte pravidla dopředu, když se vám něco v harmonogramu nebude zdát, nebojte se otevřít pusu! Ptejte se na vše co vás napadne, jak od dětí tak po rodiče. Zkuste si od rodiny vzít kontakt na předešlou Au-Pair a tak zvaně propátrat co a jak. Nechci vás nějak znejistit, ale lepší je vše vědět dopředu, než abyste potom byly zklamané.

13)  Jelikož jsi au pair už dlouhou dobu, co bys doporučila slečnám, které se také chtějí stát au pair?
Myslím, že hodně doporučení plyne z tohohle rozhovoru, a možná bych se i opakovala. Každopádně, pokud ses rozhodla jít do toho, super! Tohle je jen začátek všeho dobrého, nebudeš litovat! Doporučit snad jen jedno, buďte stručné, stanovte si pravidla a také - užijte si to na sto procent rok uteče jako voda!

14)  Plánuješ, že bys do budoucna v Nizozemí žila, nebo se ti stýská po Česku?
Hmmm, no, popravdě mi tahle myšlenka proběhla několikrát hlavou! Holandsko je dobré na vydělávání peněz! Jistěže mnoho dalších výhod, jako je legální marihuana, což se mě netýká haha, nebo také spanilé jízdy na kole a opravdu skvělý sýr! A pokud tady jednou budu, tak mi to vadit nebude. Každopádně Česká republika nebo rodina, je jen jedna!

Pro dnešní článek je to vše, budu ráda za jakoukoliv odezvu do komentáře :)

Mějte se krásně, Alexandra

You May Also Like

2 komentářů

 1. Super blog, akorát se mi neukazují obrázky a nevím proč :/ Jinak super čtení, určitě projedu víc článků. Tohle mě dost zajímá a díky za krásný komentář :)
  Ejnets in Lisboa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anet, už se ti fotky zobrazují? Pravděpodobně jsem si smazala miniatury a musela všechny fotky nahrát znovu :D achjo, teď už by mělo vše fungovat. Děkuji za komentář :)

   Vymazat

Děkuji vám za každý komentář :)