Jak jsem oslavila Sant Joan

by - neděle, června 25, 2017

Sant Joan neboli Svatojánská noc je svátek, který se slaví 23.6. Jedná se o celosvětově známý svátek, ale u nás v Česku se netěší takové oblibě jako například ve Španělsku či Francii. Po pár dnech tady v Katalánsku mi vlastně došlo, jak málo svátků v Česku slavíme. Katalánci na rozdíl od nás slaví opravdu vše, co jde. Už jsem byla obeznámena, kolik mě zde přes prázdniny čeká oslav a různých kulturních akcí, takže se mám opravdu na co těšit (a vy vlastně také).
Myslím, že Sant Joan je zde opravdu velmi oblíbeným svátkem, protože se děti už nemohly dočkat až budou zapalovat oheň a pouštět petardy. Celé to probíhá asi jako náš Nový rok - až na ty ohně teda.
Večer, okolo osmé hodiny jsme se sešli v chatě v Urgell, kterou vlastní rodina společně se svými přáteli, a která slouží právě k účelům pro narozeninové či jiné akce. Celkem se nás v průběhu večera sešlo asi 35 lidí a dětí a společně jsme povečeřeli. Nevím, jestli je toto tradicí i v jiných koutech Španělska, ale zde v Katalánsku jsem se zatím pokaždé setkala s tím, že se maso podávalo až jako druhý chod. Je to pro mě jako pro Češku velmi zajímavé, protože u nás je většinou maso s přílohou, ale tady v Katalánsku dostanete nejdříve nějaký salát, pak třeba ještě nějaké jídlo a nakonec maso. Potom přijde ovoce, nebo sladký dezert. Jelikož jsme večeřeli asi až kolem desáté hodiny a měla jsem už opravdu hlad, no dokážete si asi představit jak špatně mi potom bylo ;)
Děti si mezitím pouštěly petardy a asi kolem dvanácté hodiny se začaly pouštět velké petardy, a začaly se zapalovat ohně. Celá tato tradice má být jakýmsi zahájením léta a prázdnin.
My jsme tento den s rodinou nikdy neslavili, ale všimla jsem si, že ve větších městech v ČR se ten den pouštěly petardy. Jediné co o naší Svatojánské noci vím je, že se jedná o magickou noc, kdy je nejlepší jít trhat byliny na čarovné lektvary.  Tady v Katalánsku jsme tedy nečarovali, ale večer to byl určitě magický.

To bude pro dnešní kratší článek vše, pokud chcete o mém pobytu ve Španělsku vědět víc, určitě mě sledujte na Instagramu, kde jsem asi nejvíce aktivní. Nebojte se na cokoliv zeptat, ráda vám zodpovím jakékoliv otázky :)

Mějte se krásně, Alexandra

You May Also Like

0 komentářů

Děkuji vám za každý komentář :)